Fall

Cross Country

Keep Scrolling

Cate cross country is a program rooted in a deep history of distance running and success.

Both teams are perennial qualifiers for CIF competition and they compete in the Tri-Valley League, one of the best leagues in California and home to both state and national champion runners. The Mesa Course is one of the most well-known running loops in the area which includes the infamous Heartbreak Hill climb in the middle of the route.

Whether a beginner or a highly seasoned runner, the coaching staff works to inspire a life-long love of running, developing each individual into competitive distance runners who can appreciate and improve their own personal achievements.

2019 All-League Honorees:

Boys Cross Country
First Team—Tesfa Asmara ’20
Second Team—Nick Patrick ’22
Honorable Mention—Andrew Busse ’22, Shion Kato ’21, Peter Wood ’22

Girls Cross Country
First Team—Anna DiSorbo ’22, Meena Baher ’22
Second Team—Kendall Thorne ’23, Lylie Bechtel ’23
Honorable Mention—Talia Tom ’23, Kennedy Simpson ’22, Ella Gardner ’22

2019 All-CIF:

First Team—Anna DiSorbo ’22

H. Hagenbuch 15:19 League 2001
K. Van Schendel 16:08 San Marcos 2015
A. Robins 16:46 League 2013
Q. Reynolds 16:52 League 2003
J. Martinez 17:03 League 2007
A. Sinclair 17:14 League 2012
R. Cunningham 17:15 Thacher 1992
N. Bern 17:18 League 2006
I. Suzuki 17:27 League 2006
S. McAvoy 17:27 Viewpoint 2010
B. Satoris 17:29 Thacher 1993
P. Nagano 17:33 League 1997
R. Imada 17:44 San Marcos 2014
J. Mougin 17:55 Bishop 2005
G. Acheampong 18:01 Frontier 2011
J. Pruitt 18:07 San Marcos 2015
C. Mittendorf 18:20 Thacher 1996
A. Maldonado 18:21 Midland/LBS 1996
D. Kim 18:21 Thacher 1995
J. Park 18:22 Viewpoint 2010
R. Hash 18:22 Bishop 2002
T. Mack 18:24 Santa Paula 1998
D. Ell 18:27 Viewpoint 2014
H. Walsh 18:35 Viewpoint 2016
E. Abbott 18:37 Thacher 1993

S. Carradine 20:02 Viewpoint 2002
C. Tuck 20:06 League 2003
C. Cutter 20:15 Bishop 2005
C. Monke 20:19 League 2012
M. Walsh 20:26 League 2009
A. Ryu 20:48 Bishop 2005
I. Montes de Oca 20:51 Condor/San Marcos 2016
Z. Hale 20:57 Condor/SanMarcos 2016
A. Walsh 20:58 Viewpoint 2010
L. Halle 21:04 League 2001
J. Heckmann 21:05 Viewpoint 2002
D. Tietjen 21:14 Viewpoint 2010
S. Ryu 21:15 League 2007
M. Sutton 21:18 Midland/LBS 1996
A. Hollister 21:20 League 2002
L. Berolzheimer 21:21 Thacher 1992
K. Tanner 21:32 League 2003
M. Stebbins 21:43 Thacher 1999
T. Abbott 21:44 Carp 1990
B. Hillyer 21:44 Viewpoint 2016
H. Boyd 21:48 Bishop 2000
L. Salter 21:49 Thacher 1993
C. Lindsley 21:50 Carp 1990
S. Lee 21:52 League 2006
C. Zak 21:54 League 2007
L. Greynald 21:56 League 2003
S. Shideler 21:58 Viewpoint 1991
J. Amador 22:01 Dunn/Thacher 1995
R. Wang 22:01 League 2012
K. Groetzinger 22:12 Viewpoint 2010
C. Carlson 22:16 League 2000
J. Haight 22:17 Viewpoint 2010
V. Cruz 22:23 League 2003
J.J. Ryu 22:30 Viewpoint 2002
M. Cholmondeley 22:31 Midland/LBS 1996
L. Greenwald 22:34 League 2009
I. Stevens 22:36 Dunn/Thacher 1994
S. Elzas 22:36 Thacher 1995

Coaches

Karl Weis
Head Coach

Tim Smith
Assistant Coach

Alicia Hammond
Assistant Coach

Hannah Solis-Cohen
Assistant Coach

Schedule

Day Date Opponent Location Time Results
Fri17-SepTri Valley LeagueAway3:30 PM
Wed22-SepCarpinteria High SchoolAway4:00 PM(W) 23 - 36
Wed29-SepCate InvitationalHome4:35 PM
Wed6-OctTwilight MeetAway5:00 PM
Sat16-OctDos Pueblos InvitationalAway10:00 AM
Fri22-OctMt. SAC InvitationalAway5:27 PM
Wed27-OctS. Barbara County ChampionshipsAway2:00 PM
Thu4-NovTri Valley League FinalsAway3:15 PM
Day Date Opponent Location Time Results
Fri17-SepTri Valley LeagueAway3:30 PM
Wed22-SepCarpinteria High SchoolAway3:30 PM(W) 15 - 48
Wed29-SepCate InvitationalHome4:00 PM
Wed6-OctTwilight MeetAway5:30 PM
Sat16-OctDos Pueblos InvitationalAway10:00 AM
Fri22-OctMt. SAC InvitationalAway5:36 PM
Wed27-OctS. Barbara County ChampionshipsAway2:00 PM
Thu4-NovTri Valley League FinalsAway3:15 PM

Roster